Z jakiego gatunku drewna wykonać okna?

Z jakiego gatunku drewna wykonać okna?

Wybór odpowiednich materiałów budowlanych, może każdemu z nas przysporzyć wiele trudności. A chyba każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest to niezwykle istotne i będzie miało swoje konsekwencje w przyszłości. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o nasze okna, a raczej o wybór drewna, z którego okna będą wykonane. Każdy gatunek drewna, ma bowiem inne właściwości, w związku z tym, będzie się podczas eksploatacji nieco inaczej zachowywał.

W naszym kraju możemy spotkać okna drewniane wykonane z kilku gatunków drewna. Oczywiście na specjalne zamówienie, zakłady stolarskie mogą dla nas zrobić okna z dowolnego gatunku drewna, ale w takim wypadku musimy wiedzieć, że zapłacimy za nie więcej. Do najbardziej popularnych drzew, z których wykonuje się okna w naszym kraju należą:

  • sosna  jest to jeden z najdłużej żyjących drzew na naszej planecie. Jest drzewem iglastym, a dzięki gęstości rzędu 450  550 kg/m3, jest bardzo odporna na ściskanie i rozciąganie. Okna sosnowe są odporne na działanie czynników atmosferycznych i biologicznych, są wytrzymałe i są doskonałym izolatorem termicznym.
  • dąb  jest to szlachetna odmiana drewna, która jest niezwykle wytrzymała. Jest to gatunek drewna, zaliczany do gatunków twardych, odpornych na ścierania się a także na działanie wody. Jego gęstość rzędu 650  750 kg/m3 sprawia, że ma on doskonałe parametry wytrzymałościowe. Ponadto dużym atutem okien dębowych jest ich bardzo oryginalny rysunek i barwa, dzięki czemu w każdym domu prezentują się one znakomicie.
  • modrzew  drewno z tych drzew ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Jest zróżnicowane pod względem kolorystyki, dzięki czemu pięknie prezentuje się w naszych domach. Gęstość modrzewia, to około 550 kg/m3 więc nie ulega zbyt dużym odkształceniom. W Polsce ten okna modrzewiowe nie są zbyt popularne, jednak w Europie Zachodniej, występują bardzo często.
  • meranti  drzewa z gatunku meranti występują przede wszystkim w Indonezji i na Filipinach. Okna drewniane z tego gatunku są, niezwykle odporne na czynniki atmosferyczne, w związku z czym są niezwykle trwałe. Ponadto mają bardzo dobre parametry związane z izolacją cieplną i akustyczną. Jego gęstość to około 500 kg/m3, więc jest to wynik bardzo dobry.
  • eukaliptus  drewno z eukaliptusa, jest naturalnie nasycone olejami, dzięki czemu jest niezwykle odporne na wilgoć i czynniki atmosferyczne. Ma ono dobre właściwości termoizolacyjne i jest odporne na ścieranie. Ma bardzo ciekawą kolorystykę, dzięki czemu jest coraz chętniej wybierane jako materiał budowlany, chociaż jego cena nie jest najniższa.

Podobne artykuły

Augustów stolicą wakacyjnego Podlasia

Gdańsk króluje nad morzem, Zakopane w górach a ...

Nie do banku po pożyczki

Pożyczki jak by się mogło sądzić nie są produktem stricte bankowym, ...

Rehabilitacja

Rehabilitacja to proces polegający na tym, że rehabilitant ...

Publiczność najlepszą motywacją dla aktora

Teatr od zawsze kojarzy się z aktorami grającymi różne sztuki, ...