Sytuacja na rynku wtórnym mieszkań

Sytuacja na rynku wtórnym mieszkań

Wnioski NBP potwierdza przegląd ofert zamieszczanych w WGN. Jednoznacznie możemy stwierdzić, że po kilku latach obniżek stawki zatrzymały się na niskim, statecznym poziomie.

We Wrocławiu przeciętna cena transakcyjna mieszkania na rynku wtórnym wynosi około 5300 – 5500 zł za m kw. Owszem w droższych strefach stawki są poniekąd wyższe i zdarza się, że przewyższają 7000 zł od metra. Tymczasem w dzielnicach takich jak Pilczyce, Kozanów itp. ceny są najmniejsze i rzadko kiedy przewyższają stawkę 5000 zł za m kw. oscylując poniekąd wokół kwoty 4500 zł za metr.

W Warszawie typowy koszt transakcyjny metra kwadratowego wynosi w przybliżeniu 7300 zł. Wyższe wyceny dotyczą takich dzielnic jak Mokotów, gdzie przeciętnie za mieszkanie należy zapłacić mniej więcej 8700 zł za m kw., Śródmieście – 9000 zł, bądź Ursynów – 8300 zł za m kw. Do tańszych lokalizacji należeć będą  Bemowo – 6600 zł za metr,  Targówek – 6600, bądź Bielany – 7000 zł. Trochę wyższe stawki pozyskują lokale w stosunkowo nowym budownictwie, bądź w schludnych kamienicach. Przeważnie niższe ceny mają mieszkania w blokach, lecz jeśli są dobrze położone stawka może być wysoka.

Żeby nabyć mieszkanie w Krakowie trzeba wydać około 6300 zł za metr. Najdroższe jest oczywiście Stare Miasto, gdzie za mieszkania w starych kamienicach należy płacić od 7000 zł. Podobne ceny odnajdziemy w lokalizacji Krowodrza, bądź Grzegrzółki. Z kolei na Podgórzu Duchackim typowa cena wynosi 6200 zł, jeszcze taniej jest w lokalizacji Czyżyny – 5800 zł za m kw., a jedną z najtańszych stref jest obrzeżna Nowa Huta, gdzie przeciętne ceny wynoszą 5400 zł za metr.

W roku obecnym spora część profesjonalistów nie spodziewa się specjalnych spadków cen mieszkań z rynku wtórnego, a jeśli tak, to nieznacznych, chociaż dużo uzależnione jest od sytuacji na rynku pierwotnym. Oczywiście utrzymujące się niskie ceny nieruchomości i nadal jeszcze niedrogie kredyty to wyśmienite okoliczności dla kupujących mieszkania.

Podobne

Rozrastające się krzewy

Rozrastające się krzewy

Wielu ogrodników ma problem z rozrastającymi się krzewami, które przytłaczają inne roś...
Sąsiedzi w nowym miejscu zamieszkania. Pierwsze kontakty.

Sąsiedzi w nowym miejscu zamieszkania. Pierwsze kontakty.

Przeprowadzając się do nowego miejsca zamieszkania, pierwsze chwile poświęcamy zawsze temu, by umebl...
Aktorzy charakterystyczni

Aktorzy charakterystyczni

Bardzo często spotykamy się z określeniem aktorzy charakterystyczni. Kim są ci aktorzy i dlaczego wł...